Птах року 2010


Горобець польовий «Passer montanus»

На території нашої держави були виявлені декілька представників родини Горобцевих: горобець чорногрудий, скельний, хатній та польовий. Сьогодні ми розглянемо два їх види, а точніше -  горобець хатній та горобець польовий, так як вони зустрічаються перехожим України найчастіше; оскільки вони доволі схожі між собою, дізнаємося їхню відмінність, після чого ми найбільше звернемо увагу саме на горобця польвого.
Горобець польовий має каштаново-коричневий верх голови, а не сірий як у горобця хатнього; білуваті щоки, чорну пляму (дужечку) на щоках (у хатнього горобця її немає); чорна пляма на волі помітно менша, ніж у хатнього горобця. Розмірами польовий горобець дещо менший і стрункіший від хатнього.
 Польовий горобець, хоч і супроводжує людину повсюдно, але частіше гніздиться в природних умовах - у парках, великих садах, чагарниках, гаях, на узліссях. Найчастіше він мостить гніздо у дуплах, штучних гніздівлях, норах, гніздах білих лелек і інших подібних місцях, тоді як хатній горобець зазвичай облаштовується під дахами людських осель.
 У живленні польових горобців переважають «дикі» корми: навесні та влітку - здебільшого комахи та їхні личинки, а восени та взимку - насіння різних бур’янів та інших рослин. Цей вид надзвичайно корисний, адже поїдає різних шкідливих комах - довгоносиків, саранових і трав’яних клопів, гусінь - та їхні личинки. Достатньо сказати, що пара горобців приносить своїм пташенятам їжу близько 300 разів на день, а за період вигодовування одного виводка знищує близько 30 тисяч комах.
     Для облаштування гнізда польовий горобець використовує суху та зелену траву, особливо полюбляє полин, рослиннний пух, шерсть та пір’я. За необхідності, вміло сплете з травинок округле гніздечко. Такі кубельця добре помітні восени, особливо в батогах дикого винограду та серед гілок дерев. Починають гніздитися у квітні-початку травня. У кладці буває до 7 щедро заплямованих яєць. Батьки висиджують малечу почергово, до появи першого пташеняти проходить від 10 до 14 днів. Біля гніздечка горобці скритні й обережні. Горобиних пар можуть залишатися разом по кілька років, і мешкають вони осідло. До речі, вік у жвавих стрибунчиків не таке вже й короткий, як прийнято вважати — можуть прожити близько 13 років.
Аналізуючи прочитане, ми з упевненістю можемо заявити, що на території нашого села Супоївка мешкає представник родини Горобцевих – горобець польовий. І хоча він  дуже схожий на горобця хатнього, тепер уже,  знаючи основну характерну рису горобця польового, ми без вагань інформуємо вас, любі читачі, що в нашому селі мешкає саме цей вид родини Рогобцевих.





Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Бінарний урок природознавства та історії Вода – найпоширеніша речовина на Землі. Здатність води розчиняти інші речовини

«Шляхи вдосконалення якості підготовки учнів з біології шляхом впровадження інтерактивних методів навчання»