«Шляхи вдосконалення якості підготовки учнів з біології шляхом впровадження інтерактивних методів навчання»

«Шляхи вдосконалення якості підготовки учнів з біології шляхом впровадження  інтерактивних методів навчання»
     Застосування вчителем інтерактивних технологій навчання змінює звичну для учня ситуацію навчання, характер його діяльності, ставить його в іншу позицію: учень перестає бути «пасивною посудиною», в яку «вливають чергову порцію знань», а стає активним учасником навчання.
      Нова форма розташування меблів у класі змінює звичні уявлення учнів про порядок, позбавляє можливості використання звичних схем діяльності та створює ситуації невідомого, змушує адаптуватися до нових умов.
     Зміни в заняттях, викликані застосуванням інтерактивних технологій, потребують від учня «просування в невідомому просторі».
     Для того, щоб процес адаптації до нових технологій розпочався та пройшов успішно, я організовую навчальний простір за такими схемами.

Схема розташування меблів за формою «Клас»
      За такого розташування меблів з’являється можливість:
·       розмістити велику кількість учнів;
·       учителю посідати центральну позицію;
·       створити єдиний центр концентрації уваги учнів;
·       використовувати дошку для ведення записів;
·       організувати взаємодію між учнями в парах.

Прийоми, методи за формою «Клас»
Ø Активне слухання
Мета: сформувати навички активного слухання та висловлювання власних   
            думок. За допомогою цієї вправи можна акцентувати увагу учнів на 
            важливості вдосконалення цих навичок для навчальної діяльності та життя. 
            Розвиток цієї навички також є важливим для ефективного партнерства учнів
            під час парної роботи.
Ø Мозковий штурм
Мета: вироблення спільними зусиллями кількох рішень конкретної проблеми,
            збирання якомога більшої кількості ідей щодо проблеми від усіх учнів
            протягом обмеженого періоду, актуалізація опорних знань чи мотивація
            навчальної діяльності. Мозковий штурм спонукає учнів виявляти увагу та
            творчість, дозволяє їм вільно висловлювати свої думки.
Ø Лекція з паузами
Мета: викласти новий матеріал; активізувати пізнавальну діяльність учнів;
            підтримувати зворотний зв’язок з учнями, фіксувати їхні ускладнення,
            надавати допомогу й забезпечувати корекцію засвоєння.

     Схема розташування меблів у формі «Буква «П»»
     Столи, за якими сидять учні, зсунуті і створюють букву «П». Учительський стіл стоїть між «ногами» букви.
     Таке розташування меблів зручне, бо всі учні бачать один одного, проте також існує єдине місце концентрації уваги. Як і в попередній формі, можна використовувати дошку для записів. Учні можуть вести свої записи в зошитах, а вчитель – підходити до окремих учнів і надавати індивідуальні консультації.
Прийоми, методи за формою «Буква «П»»
Ø Поговори зі мною!
Мета: допомогти учням і вчителю краще пізнати один одного, створити
            сприятливу атмосферу для уроку. Метод також надає можливість в
            розумінні під час читання.
Ø Керована лекція
Мета: викласти новий матеріал; навчити учнів вибірково підходити до інформації,
            виділяти головне; активізувати діяльність учнів під час викладу нового 
            матеріалу.
Ø Дискусія
Мета: сприяє розвитку критичного мислення учнів, дає можливість визначити
            власну позицію, формує навички аргументації та відстоювання своєї думки,
            поглиблює знання з обговорюваної проблеми.

Схема розташування меблів у формі «Прямокутник»
     Усі учні сідають за одним великим прямокутним столом, а вчитель сидить разом з учнями.
     Така форма забезпечує зоровий контакт між більшістю учнів, що важливо для ефективної комунікації. Вона сприяє вільній дискусії. Водночас учні мають можливість робити записи під час занять.

Прийоми, методи за формою «Прямокутник»
Ø Парафразування
Мета: надати можливість учням і ученицям оволодіти прийомом перевірки
            порозуміння між співрозмовниками, враховуючи здатність інформації до
            спотворення й часто неоднозначне тлумачення партнерами по спілкуванню
            однієї і тієїж інформації.
Ø Незакінчене речення
Мета: оперативне залучення учнів до діяльності, взаємодія, актуалізація опорних
            знань чи мотивація навчальної діяності, можливість ґрунтовніше над
            формою висловлення власних ідей, порівнювати їх з іншими, вільніше
            висловлюватися щодо запропонованих тем, відпрацьовувати вміння
            говорити коротко, але по суті й переконливо.
Ø Дебати
Мета: поглибити розуміння засвоєної теми, навчити учнів посідати певну позицію
            зі спірного питання або суперечливої проблеми, підкріплювати свою
            позицію агрументами, відбивати контраргументи, дискутувати цивілізовано.

Схема розташування меблів у формі «Коло»
     Учні роміщуються без столів на стільцях по колу, а вчитель сідає разом з учнями.
     Переваги такої форми:
·       можна розмістити велику кількість учнів;
·       відсутні бар’єри між педагогом і учнями;
·       існує єдина позиція концентрації уваги;
·       педагог виділяється позицією та має можливість впливати на ситуацію в класі;
·       можливе використання дошки або стіни для ведення записів;
·       можна швидко змінювати форму розташування учнів.

Прийоми, методи за формою «Коло»
Ø Комплімент
Мета: створення сприятливої атмосфери, організація комунікації між учнями, оперативне
            включення їх у діяльність.
Ø Мікрофон
Мета: оперативне залучення учнів до діяльності, взаємодії, актуалізації опорних знань чи
            мотивації навчальної діяльності.
Ø Ходимо навколо – говоримо навколо
Мета: під час актуалізації дозволяє за короткий час висловити ідеї багатьом учням,
            розвиває навички говоріння і слухання. Дуже активний метод, що дозволяє значно
            підвищити мотивацію учнів.

Схема розташування меблів у формі «Дискусійний клуб»
     Учні розміщуються малими группами (4 – 5 осіб) навколо декількох столів. Між столами є вільний простір для пересування.
     За такої форми  можна організувати спільну діяльність учнів, які сидять за одним столом. Є можливість використовувати дошку для ведення записів і презентації результатів роботи груп. Учні можуть вести записи під час уроку. Учитель виділяється позицією та може контролювати хід уроку й поведінку учнів.

Прийоми, методи за формою «Дискусійний клуб»
Ø Дві правди й одна брехня
Мета: допомогти учням і вчителю краще пізнати один одного, створити сприятливі
            атмосферу для уроку чи позакласного заходу.
Ø Спільна угода
Мета: навчити учнів під час роботи в малій групі поводитися з відповідальністю та
            співпрацювати одон з одним таким чином, щоб вони виконували свою роботу й
            самі керували своєю поведінкою.
Ø Перемішайтеся / завмріть / об’єднайтеся в пари
Мета: створення сприятливої атмосфери, організація комунікації між учнями, оперативне
            включення їх у діяльність, можливість попрацювати новими партнерами над  
            якимось чітко визначеним завданням.
Ø Мультиголосування
Мета: актуалізація, мотивація, розвиток уміння оцінювати ідеї та здійснювати вибір.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Бінарний урок природознавства та історії Вода – найпоширеніша речовина на Землі. Здатність води розчиняти інші речовини