Бінарний урок природознавства та української літератури на тему Вода на Землі. Властивості води. Три стани води.
Тема: Вода на Землі.
Властивості води. Три стани води.
Мета: Формувати поняття "вода ",
сформувати уявлення про роль води в природі, три стани води, властивості води; розвивати вміння
аналізувати, робити висновки; вчити працювати дружньо в групах, правильно і
охайно проводити досліди; виховувати товариські стосунки, економне
використовування води.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Епіграф до
уроку «Водиця—всьому цариця»
І. Організаційний момент.
Вчитель природознавства:
На уроці вас вітаю,
Доброго настрою всім бажаю.
Все сьогодні щоб вдалося
Й до душі вам всім прийшлося.
Вчитель літератури:
Таємниці щоб відкрили
І знання щоб збагатили.
Будьте впевненими в силі,
Дійте в згоді з колективом!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель природознавства.
1.
Перевірка
домашнього завдання. Опитування
—
Яке
значення повітря має для живих організмів?
—
Де знаходиться повітря?
—
З чого складається повітря?
—
Властивості повітря?
—
Як людина використовує повітря?
—
Які речовини забруднюють повітря?
—
Як люди піклуються про чисте повітря?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель літератури.
Розгадування та
обговорення загадок.
— Відома з віку рідина, Усяк її
вживає, Буває маркою вона, Сніжинкою буває, Бува, як скло, Крихка, тверда —
Звичайна, підкажіть,... (вода).
— Мене частенько просять, ждуть, а
тільки покажусь — ховатися почнуть. (Дощ)
Рідкий стан (пояснює
вчитель природознавства).
Вчитель
літератури.
— Білим килимом все поле вкрило. (Сніг)
— Ніжна зірка
сніжно-біла на рукав згори злетіла. Поки ніс її сюди, стала краплею води. (Сніжинка)
— Я вода і на воді
плаваю. (Лід)
Твердий стан
води (пояснює вчитель природознавства).
Вчитель
літератури.
- Випливає на просторі,
Мов кораблик в синім морі,
І біленька, і легка…
Відгадайте: хто така? ( Хмаринка )
- Сивий кінь на весь світ
заліг. ( Туман )
Газоподібний стан (пояснює
вчитель природознавства).
Вчитель
природознавства.
А тепер нам залишилося визначити тему уроку. Хто здогадався,
про що йтиме мова?(Про воду)
Оголосити тему уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель літератури.
У всіх
міфологіях світу вода і світло – це ті дві стихії з яких повстало все живе на
Землі. У Єгипті вода вважалася пасивною жіночою істотою – Ізідою, яка була
пробуджена вогнецвітом і стала творити все живе. У греків – вода була
розбуджена шлюбом з божеством у вигляді змія, що звалося Геракле і уособлювало
світлоносну силу.
У
скандинавських народів існувало уявлення, що творення виникло з протилежності
світла або вогню і води або холоду.
В уявленнях
українців вода була божеством, з якого почалося життя на Землі. З первісного
океану виросло дерево життя, яке дало початок усьому.
Вчитель природознавства.
Вода —
багатство Землі. Вона необхідна для життя всіх живих організмів.
Вода настільки міцно увійшла в наше життя, що ми і не
мислимо своє існування без неї. Цю речовину справедливо називають колискою
життя. Адже перші живі істоти, що з’явилися на нашій планеті мільйони років
тому, мешкали у воді.
Сучасний світ рослин і тварин,
сама людина завдячують своїм існуванням воді. Рослинам вона потрібна, щоб
розчиняти і транспортувати поживні речовини по всьому тілу. Вода підтримує
форму та пружність рослин. Зелені
рослини на світлі з води та вуглекислого газу утворюють органічні
речовини. Для багатьох тварин і рослин вода є рідною домівкою—місцем їхнього оселення.
Вчитель літератури.
Богиню
води звали Даною. Про цю богиню писав ще Геродот, вказуючи на її незрівнянну
красу і непорочність. Вона була матір’ю всього живого і богинею родючості. Дані
приносили жертви, кидаючи коштовні речі у води річок та озер, криниць та
джерел. Вважають, що слово „данина” походить від жертви богині Дані. Богиня
Дана залишила своє ім’я у назвах річок : Дунай, Дніпро, Дон. Давні вірування
українців у чудодійну силу води відбилися в багатьох обрядах. Які ви знаєте
свята та обряди, у яких вшановують воду?
Вчитель природознавства.
Серед речовин, що входять до складу тіла тварин і людини, воді належить
перше місце. Навіть кістки та зуби мають у своєму складі воду. Не говорячи про
кров, піт і слину. Яку роль відіграє вода у тілі людини? Насамперед роль
розчинника. Тисячі хімічних реакцій, що відбуваються в живому організмі з їжею,
без води були б просто неможливі. Поживні речовини, які утворюються при цьому,
та речовини, що підлягають видаленню з організму, переносяться кров’ю. А в складі крові багато води. Улітку ми споживаємо води
більше, ніж узимку. Це зумовлено ще однією важливою її роллю—захищати тіло
людини і тварин від перегрівання. Як саме? Під час перегрівання виділяється
багато поту. Він випаровується, і шкіра охолоджується. Завдяки цьому навіть за
найбільшої спеки температура тіла людини залишається постійною.
Вчитель літератури.
Отже, давайте детальніше зупинимося на значенні води в обрядах українців.
Івана Купала.
Це, перш
за все, свято Івана Купала, під час якого відбувалося очищення вогнем і водою
(перестрибування через вогонь і обливання водою та купання в воді). Запалене
колесо пускали у воду – у давнину це був символічний обряд єднання двох сил:
сонця і води, але з часом він втратив своє значення. Роса на Купала мала цілющу
силу. Нею вмивалися, качалися по росі, щоб позбутися хвороб.
Ордань (Водохреще).
Свято на
честь народження Дани і бога світла Ора – це свято Ордань, яке святкували в
давнину під час народження нового сонця. Вважалося, що в цей час освячуються
усі земні води, і вони набирають цілющої сили. Пізніше це свято було поєднане з
християнським святом Водокрут, коли Ісус Христос хрестився у Йордані. Цій воді
також приписували велику силу і лікували нею хворих, кропили нею приміщення від
усякої злої сили.
Цікаві
обряди, пов’язані з водою, відбувалися на свято Юрія (6 травня). У давні часи
це було свято на честь Ярила – бога весняного сонця. Вважали, що Ярило відмикає
ключами Землю, випускає тепло, благословляє врожай. А яку роль виконувала вода
у великодніх обрядах.
Великодні обряди.
На Великдень
у миску наливали воду і клали туди свячені каштани, і всі по черзі вмивалися,
щоб бути красивими та здоровими.
На другий
день Великодня – обливаний понеділок. Усіх обливали водою для очищення: „А
водиця у цей день має добру силу, радість та добро несе всім, кого полили”.
Весільний коровай.
Цілющу та магічну сили води використовувалися і в родинних обрядах. Так,
для весільного короваю брали „ із семи криниць водицю”, щоб життя молодих було
щасливе. Обливали молодих водою, переливали дорогу перед ними – теж на щастя в
подружньому житті.
Шанування криниці.
Здавна поклонялися наші предки озерам і джерелам, на берегах їх приносили
жертви. Нестор – літописець у „Повісті временних літ” пише: „Кладєзем єзером
жертву приношаху”.
Звідси і таке пошанування криниці у нашому народі. Криниця була завжди
місцем, де сходилися, щоб розповісти новини, подорожній міг тут втамувати
спрагу і відпочити, молодь призначала тут побачення.
На картині М.Тимоненка „Суперниці” ви бачите криницю, біля якої бесідують
хлопець з дівчиною. Криниця у народі була символом чистоти і святості, тому
найчастіше домовлялись тут парубок з дівчиною про весілля. Криниця оспівана у
легендах, піснях, у поезії.
Найціннішим є духовне значення криниці, бо це є джерело
наших душ. Цей домашній оберег є зв’язком між поколіннями. Він є невмирущим
джерелом нашої пам’яті роду. Адже копалися криниці дідами, батьками, а п’ють з
них воду діти, онуки і правнуки.
Вчитель природознавства.
Складання «асоціативного куща» Які уявлення у вас викликає слово
«вода»?
Колодязь озеро море
Дощ
рідина
Річка ВОДА прання
Посуд
хмара
Пара лід океан
А ще, Вода —
прозора, безбарвна рідина, яка знаходиться в ріках, озерах, морях, океанах, і в
чистому вигляді не має запаху та смаку.
Діти, ви маєте знати про ще одну властивість води—це розчинення речовин.
— Які речовини розчиняються у
воді? (сіль і цукор)
Але не всі речовини мають здатність
розчинятись у воді.
— Назвіть речовини,
які на вашу думку у воді не розчиняються. (крейда і олія)
Вчитель
літератури.
Екологічна казка.
Текла по рівнині річка чиста-чистенька,
прозора. Побудували на березі завод іграшок. Став він брати чисту воду, а
випускати в річку—брудну, червоного кольору. Нижче по течії побудували іще один
завод—резинових чобіт. Брав він чисту
воду, а випускав брудну, чорного кольору. Була наша річечка прозорою, а
стала—кольоровою. Було в річки багато води, а стало мало—заводи багато п’ють.
Люди сердяться: ні попрати, ні вмитися, ні напитися, ні риби наловити. Риба в
річці захворіла, пташки і звірі до річки не підходять.
І ось одного разу на берег річки
прийшов самий головний Санітар і дуже обурився. Іграшки і чоботи—це добре, але
і про людей, і про природу забувати не можна. І наказав:
— Якнайшвидше збудувати на заводах «водоочисні споруди» і нехай брудна вода
на заводі «чиститься» і знову за діло
береться. І так без кінця.
Послухалися доброї поради на заводі і стала річка знову чистою і прозорою.
Вчитель природознавства.
Бесіда.
—
Назвіть основний тип забруднення річок?
(викиди погано очищених стічних вод промислових підприємств)
—
Хто ще може забруднювати водойми? (
людина, транспорт і т.д.)
—
Що забруднює воду? (сміття, нафта,
бензин)
—
Що відбудеться, якщо одного разу не
стане води? (все живе помре)
—
Що ми можемо зробити, щоб не
забруднювати водойми?
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Вчитель літератури.
Розгадування кросворду
1. Червоне коромисло через річку
повисло. (Веселка)
2. З малої хмари
великий… (Дощ)
3. Річки взимку
вкриває… (Лід)
4. Під час
кипіння з чайника йде… (Пара)
|
1
В
|
|
|
|
|
|
|
2
|
О
|
|
|
||||
|
3
|
|
Д
|
|
|||
4
|
|
|
А
|
Вчитель природознавства.
Прийом «Мікрофон»
1. Чи однаковий
смак має різна вода (наприклад, з крану, моря, річки, джерела)? (відповіді дітей)
2. А чому в морі
вода солона? (тому що в ній розчинено
багато інших речовин, зокрема і сіль)
3. Ми з вами
споживаємо яку воду? (прісну)
А чи знаєте ви, що прісної води на нашій планеті в річках, озерах та під
землею всього 0,6 %. Це дуже мало, тому ми з вами повинні не тільки любити
воду, а й оберігати її.
Вчитель літератури.
Якби Вода вміла говорити, то
звернулася б до нас так:
Монолог води.
Я—вода. І я родилась чистою.
Не для себе ллюся, а для вас.
Озиваюсь мовою врочистою
І лише за правду без прикрас.
Я—вода. Я чиста й чесна віта
Я течу, журчу, туди й сюди.
Чи ти бачиш, окаяний світе,
Що все більше мертвої води?
Хочеш ти ковток водиці чистої,
Щоб була я вічно молода?
Чоловіче, я сама не вистою,
Ти рятуй мене,
Бо Я—ВОДА!
VІ. Підсумок уроку.
Вчитель природознавства.
Епіграфом нашого
уроку був такий вислів «Вода—усьому цариця». Скажіть, мені, будь ласка, а чи
дійсно це так? (Відповіді учнів)
—
Що ми вивчили на сьогоднішньому уроці?
—
Про що вам було цікаво дізнатись?
—
Що ви не зрозуміли з теми уроку?
—
Чи змінився ваш настрій під кінець
уроку? Яким він був? Яким він став?
—
Що ви розкажете своїм батькам з того, що
вивчили на уроці, коли прийдете додому?
VІІ. Домашнє завдання. Опрацювати
текст підручника
Коментарі
Дописати коментар